W dniach 26-27 września 2024 roku odbył się XXIV Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół w Siemianowicach Śląskich. Gospodarze tegoż wydarzenia obchodzili 90-lecie Zespołu Szkół Cogito. Wspólnie świętowaliśmy także 100 rocznicę urodzin naszego patrona – Zbigniewa Herberta. Zaplanowano ogrom atrakcji. Już 25 października niemalże wszystkie delegacje spotkały się w holu eleganckiego Hotelu Diament Arsenal  Palace w Chorzowie. Na miejscu powitał nas Dyrektor Zespołu Cogito – Damian Królikowski wraz z wicedyrektorami i nauczycielami Szkoły. Witaliśmy się serdecznie z uśmiechami na twarzy jak jedna wielka rodzina. Wyczekiwaliśmy tego spotkania cały rok. Wiedzieliśmy jednak, że nie będzie na nim dwóch ważnych osób, osób niezwykłych, prof. Rafała Żebrowskiego – siostrzeńcy poety oraz Wojciecha Kalickiego – byłego, długoletniego Przewodniczącego Klubu. Przeczuwaliśmy, że będzie nam ich brakowało. Następnego dnia o 8.00 rano przemieszczaliśmy się w kierunku Kościoła św. Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich. Poczty sztandarowe prezentowały się znamienicie, wśród nich nasz – Szkoły Podstawowej nr 66 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu. Kazanie było iście profesorskie. Marzyło nam się, prześledzenie wywodu księdza profesora jeszcze raz i opublikowanie go w naszej gablocie, tak bardzo dotykało naszych serc. Po mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz delegacji z towarzyszącą im orkiestrą dętą do Parku Tradycji na uroczystą galę. Po hymnie z udziałem orkiestry przywitano zaproszonych gości. Ważnym momentem gali było ogłoszenie uchwały. Zarząd ustanowił nowe logo Klubu Herbertowskich Szkół: „We are Family #Cogito” – będący wyrazem, że Zbigniew Herbert czuł się „obywatelem Ziemi, dziedzicem nie tylko Greków i Rzymian, ale prawie nieskończoności”. Nowe logo jest także symbolem rodziny, jaką stanowią Herbertowskie Szkoły, oraz tego, że patrzymy i idziemy do przodu, z duchem postępu, otwartością na ludzi i świat. Kolejnym punktem było wręczenie Dyrektorom Szkół imienia Zbigniewa Herberta pamiątkowego medalu Zespołu Szkół Cogito i obejrzenie filmu o historii Szkoły obchodzącej swoje 90-lecie. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy przygotowany program artystyczny o Herbercie – Podróżniku. Połączenie słowa mówionego z audio wizualizacją poezji, wplecionych wypowiedzi poety oraz osób mu bliskich o nim było wspaniałym pomysłem, a dla nas wzruszającym przeżyciem. Podczas tych wspaniałych obchodów zostali nagrodzeni Laureaci XIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Płynąć pod prąd” w czterech kategoriach: szkoła podstawowa i ponadpodstawowa oraz wiersz i proza. Konkurs na stałe wpisał się w tradycję Zjazdów. Jego organizatorami są: Szkoła Podstawowa nr 66 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu, Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny oraz Klub Herbertowskich Szkół. Przed wręczeniem nagród został odczytany list gratulacyjny do Laureatów, napisany przez siostrzenicę poety – Beatę Lechnio. Konkurs szerzy „postawę wyprostowaną wśród tych co na kolanach”. Uczniowie w literacki sposób przedstawiają sylwetki bohaterów autentycznych wybierających drogę „pod prąd”.

Po uroczystości wszyscy goście zostali zaproszeni na bankiet, gdzie panowała wspaniała atmosfera. Przepyszne jedzenie, przepięknie podane oraz doskonała obsługa były dowodem wspaniałych umiejętności naszych Gospodarzy. Jak się potem okazało, są mistrzami gotowania!!! Każde danie podane podczas Zjazdu cieszyło się ogromnym uznaniem.

Następnie tradycyjnie odbyło się spotkanie członków Klubu Herbertowskich Szkół, tym razem w klimatycznej kawiarni w willi Fitznera. W tym czasie młodzież zwiedzała Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich i uczestniczyła w warsztatach: „Pan Cogito u Korfantego”.

Pełni wrażeń udaliśmy się do Teatru Korez w Katowicach na przedstawienie pt. „Kolega Mela Gibsona”. Przez 90 minut bawił nas doskonały aktor – Mirosław Neinert. Autorem tekstu i scenariusza jest Tomasz Jachimek. Spektakl wyreżyserował Waldemar Patlewicz. Przedstawienie otrzymało wiele nagród, m.in. nagrodę główną na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie oraz Złotą Maskę 2008 dla Mirosława Neinerta za rolę Feliksa Rzepki. Owacji nie było końca, owacje na stająco mówiły same za siebie. 27 października dotarliśmy rano kolejką wąskotorową do Tarnowskich Gór. To ogromna atrakcja! Naszym celem było zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga. Jak się okazało po kopalni oprowadzał nas górnik, ale na „siedząco”, bowiem płynęliśmy w łódkach po wąskich, ciemnych i tajemniczych korytarzach sztolni. Wsłuchiwaliśmy się w historię kopalni, ludzi tam pracujących i na własnym ciele doświadczaliśmy różnych, często dowcipnych przesądów górniczych. W Bytomiu odwiedziliśmy Muzeum Śląskie, w którym głównie podziwialiśmy sztukę górników. Bardzo nas zaskoczyła wielobarwność tych prac. Główna tematyka to wartości, to, czym naprawdę żyli: praca, rodzina, ich walka o lepszy byt.

Następnie udaliśmy się do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Po zakamarkach współczesnej historii oprowadził nas wspaniały przewodnik muzeum. Tego miejsca z pewnością nikt nie zapomni, bowiem żywe sceny, obrazy wraz z niezwykłą opowieścią o walce o Polskę wolną i niepodległą przewijały się przed naszymi oczami. Ta niedawna historia ożyła w nas wszystkich. Byliśmy świadkami marszów, wieców, ogłoszenia stanu wojennego i oblężenia Kopalni „Wujek”. Z pewnością do tego miejsca będziemy wracać – to żywa historia dzięki niezwykłemu przewodnikowi, multimedialnym eksponatom, filmom i opowieściom naocznych świadków tamtych wydarzeń.

Dziękujemy Organizatorom XXIV Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół!!! Zespół Cogito w Siemianowicach Śląskich dostarczył nam niezapomnianych wrażeń.

Między innymi poczucia, że jesteśmy Wielką Herbertowską Rodziną, która o siebie dba i wspiera. Gratulujemy Panu Dyrektorowi Damianowi Królikowskiemu wspaniałych nauczycieli, uczniów i cudownie wyposażonej Szkoły.

Szkoła Podstawowa nr 66 im. Zbigniewa Herberta życzy dalszych sukcesów, współpracy i nowych kierunków rozwoju.