List Ministerstwa Edukacji,
HPV jest źródłem wielu chorób nowotworowych, w tym raka szyjki macicy, nowotworów głowy i szyi. Skuteczną metodą przeciwdziałania jest szczepionka stosowana na całym świecie od blisko dwudziestu lat, która przyczynia się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań.
Od 1 czerwca 2023 roku w Polsce działa Powszechny Program Szczepień przeciw HPV. Obejmuje on dziewczynki i chłopców po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia, a od 1 września tego roku obejmie również dzieci, które ukończyły 9. rok życia. Program jest bezpłatny, działa w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.
Szczepienia nie są obowiązkowe, lecz w poczuciu odpowiedzialności gorąco zachęcamy do korzystania z tej bezpiecznej formy przeciwdziałania chorobom.
W ciągu trzynastu lat realizacji przez Gminę Wrocław, programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) średnia wyszczepialność populacji trzynastolatków to 73%. Było to możliwe dzięki wysokiej świadomości zdrowotnej mieszkańców Wrocławia, odpowiedzialności za zdrowie ich dzieci oraz zaangażowanie w edukację nauczycieli z wrocławskich szkół, lekarzy i pielęgniarek wykonujących szczepienia…
List Ministra Zdrowia –
Założeniem programu jest zapewnienie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej dostępności do szczepień przeciw HPV w całej Polsce w równym stopniu, z zachowaniem dostępu do świadczenia w ramach POZ niezależnie od deklaracji wyboru lekarza POZ. Dlatego też, od 1 września br. zniesiony zostanie wymóg umawiania świadczeniobiorcy na szczepienie przeciw HPV za pośrednictwem serwisu Centralnej e-Rejestracji – nie będzie to już warunkiem rozliczenia podania szczepionki w ramach programu powszechnych szczepień.
Jednocześnie każdy podmiot POZ realizujący szczepienia ochronne będzie uprawniony do pobrania bezpłatnych szczepionek przeciw HPV z PSSE dla grup wskazanych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Podmiot POZ będzie zobowiązany do zabezpieczenia szczepienia przeciw HPV w ramach programu dla pacjentów ze złożoną deklaracją lekarza POZ w danej jednostce. Szczepienia będą również realizowane niezależnie od złożonej deklaracji wyboru lekarza POZ. Opłata fee for service będzie zachowana dla wszystkich wykonanych szczepień w ramach programu.
Zapotrzebowanie na szczepionki będzie składane do PSSE właściwej miejscowo dla danego podmiotu leczniczego na zasadach przyjętych dla szczepień obowiązkowych (bez konieczności stosowania aktualnie dostępnego wzoru formularza zamówienia szczepionki przeciw HPV).
W związku z wprowadzonymi zmianami, od 1 września br. przestanie funkcjonować lista/mapa punktów wykonujących szczepienia przeciw HPV.
Jednocześnie na stronie pacjent.gov.pl zostanie zapewniony dostęp dla opinii publicznej do raportu o stanie szczepień przeciw HPV….Materiały kampanii są dostępne na stronie